Money Saving Tips on Buying Name Brand Health Foods

How to Buy Name brand foods on a Budget!

I don’t know about you, but when it comes to buying healthy name brand food on a budget can be a tad bit difficult without a strategy. Luckily I have worked the last few years as a new wife working on figuring out how to do it!

So here are some of my top tips for buying name brand foods on a budget for you and your family!

test1 (2 of 8).jpg

1. Figure out what your buying options in the area are.

For Daniel and me we don’t live near any of the cheaper health food stored like Trader Joes or Whole Foods so we have to rely on the more expensive grocery Stores. If this is you figure out when they run their specials and make a plan to go in and get out as soon as possible so you don’t get distracted and overspend.

For us, Fresh Market has 2.99 Tuesday where Ground Beef and Chicken Breast is 2.99lb! When this happens we stock up on about a months’ worth of meat so we cut down on the number of times were in the store.

2. Buy your Organic Vegetables Locally!

You can do this for signing up for your local CSA or find your nearest farm stand. This was you are only buying what’s in season so everything is higher quality, it’s usually a lot cheaper then what’s in stores and you're supporting a local small business!

test1 (5 of 8).jpg

3. Buy your Pantry Items Online!

I am sure you have heard of THRIVE Market and Amazon. Both places to find your convenience items, but both can really rob you of your money. This is why I am always careful in choosing what I buy from these stores and always have the mindset of only going on to buy essentials.

THRIVE market has similar prices to Trader Joe’s when it comes to Pasta, anything Tinned, collagen, etc. I try to stock up once a month since shipping is only free after $50 and I find it easy to overspend on unnecessary things. The nice thing about thrive is you always get a free gift worth about $20.

AMAZON, on the other hand, carries one of my favorite brand Anthony’s Goods, and don’t have to spend a certain amount to get free shipping. I also have compared prices and we have signed up for subscriptions for personal care items such as toothpaste and toilette paper.

4. Always Check the Price per ounce!

This is a trick my Dad taught me and it is one of the biggest money savers! There are usually a few different name brands of our favorite products like Almond Butter. Conveniently there all usually a different size with a different price, but don’t just grab the cheapest one possible! The Price per ounce shows you how much you’re actually paying per item. I have seen it where the packaging looks exactly the same size and the price is similar but one will be 30 cents more per ounce! This doesn’t seem like a lot, but it adds up and makes a big difference in the end!

So now that you have all your tools to make buying Healthy Name brand foods possible for your family, it’s your turn to show the grocery stores what you’re made of! And use that extra cash to put towards something meaningful and fun!

Thanks for stopping by!

-Sonya Peacocke

test1 (7 of 8).jpg